ବ୍ୟାପକ ହେଉଛି ଇସ୍ରାଏଲ ର ଗାଜା ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ

ୱାର ଜୋନ

ଇସ୍ରାଏଲ ଓ ହମାମ ର ଭୀଷଣ ଯୁଦ୍ଧ୍ୟ,,

ଇସ୍ରାଏଲ ଓ ହମାସ ର ଭୟଙ୍କର ଯୁଧ୍ୟା ଭିତରେ ଏବେ ଗାଜା କୁ ଚାରି ପାଖରୁ ଘେରିଛି ଇସ୍ରାଏଲ ।
ଗାଜା କୁ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଖାଇବା ଜିନିଷ ର ଯୋଗାଣ ବନ୍ଦ କରି ଦିଆଯାଇଛି ।
ଆମେରିକା ର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଙ୍କ ଇସ୍ରାଏଲ ଗସ୍ତ ପରେ ଓ ଇସ୍ରାଏଲ ପ୍ରତି ବହୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଦେଶ ର ସମର୍ଥନ ପାରେ ଏବେ ସ୍ଥଲ ଜଳ ଆକାଶ ପଥରୁ ଆକ୍ରମଣ ବ୍ୟାପକ କରାଯାଇଛି । ଇସ୍ରାଏଲ ରେ ସର୍ବ ଦଳୀୟ ଯୁଧ୍ୟ କାଳୀନ ସରକାର ଗଠନ ହୋଇଛି ।
ତେବେ ଅତଙ୍କି ହମାସ୍ ପାଇଁ
ପ୍ୟାଲେଷ୍ଟାଇନ ବାସି ଙ୍କୁ ବହୁ ମୂଲ୍ୟ ଦେବାକୁ ପଡ଼ୁଛି ।
ତେବେ ପୂର୍ବରୁ ଏଠାରେ ଥିବା ସରକାର କୁ ଫର୍ଜି ଭୋଟ ରେ ଜିତି ହ ମା ସ୍ ସରକାର ଗଠନ କରିଛି ।
ଗା ଜା କୁ ଇସ୍ରାଏଲ ଛାଡ଼ିଲା ପରେ ଏଠାରେ ପୂର୍ବ ସରକାର ପି ଏଲ୍ ଓ କୁ ୨୦୦୬ ରୁ ଗାଦିଚ୍ୟୁତ କରି ହ ମା ସ। ସରକାର ରେ ଥାଇ ଏହାକୁ ଆତଙ୍କ ର ଫ୍ୟାକ୍ଟ୍ରି ରେ ପରିଣତ କରିଛି ।
ଟାଇମ ଅଫ ଇସ୍ରାଏଲ ଅନୁସାରେ ଏହି ଆତଙ୍କି ସଂଗଠନ ରେ ପ୍ରାୟ ୨୭୦୦୦ ସଦସ୍ୟ ଅଛନ୍ତି । ଏହାକୁ ୬ଟି ଆଞ୍ଚଳିକ ବ୍ରିଗେଡ ରେ ବଣ୍ଟା ଯାଇଛି । ଏଥିରେ ୨୫ ବାଟାଲିୟନ ୧୦୬କମ୍ପାନୀ ରହିଛି ।
ଏହାର ୪ଟି ବିଭାଗ ରହିଛି ।
ସାମରିକ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବ୍ୟାପାର ରାଜନୈତିକ ଓ ସାମାଜିକ ବିଭାଗ ।
ଇସ୍ରାଏଲ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ ଏହାର ସାମରିକ ୱିଁଙ୍ଗ ଦ୍ଵାରା କରାଯାଇଥିଲା ବେଳେ ୨୧ ବର୍ଷ ଧରି ଏହାର ମୁଖ୍ୟ ହେଉଛି ମହମ୍ମଦ ତାଇଫ।
୫୮ ବର୍ଷ ର ତୈଫ୍ କୁ ଇସ୍ରାଏଲ ର ଗୁଇନ୍ଦା ୭ ଥର ଚେଷ୍ଟା କରି ମା ରି ବା କୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇପାରିନି ।

ତେବେ ଅଲ୍ କାଶୀମ ନାଁ ରେ ଜଣାଶୁଣା ସଂଗଠନ ର ନେତୃତ୍ବ ନେଇଥିବା ତାଇଫ୍ ର ପ୍ରଖର ବୁଦ୍ଧି ପାଖରେ ପୃଥିବୀ ର ସବୁଠୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଗୁଇନ୍ଦା ମୋଷଦ ହାର
ମାନି ଥିଲାବେଲେ ଏକ କାଳୀନ ୫୦୦୦ ରକେଟ ମାଡ କରି ଯୋଜନା ବଦ୍ଧ ଭାବେ ବୁଲଡଜର ରେ ଇସ୍ରାଏଲ ର ପ୍ରାଚୀର ଭାଙ୍ଗି ଇସ୍ରାଏଲ କୁ ପ୍ରବେଶ କରିବା ସହ ପରଚ୍ୟୁଟ ଓ ଜଳ ପଥ ରେ ପ୍ରବେଶ କରିବା ସହ ସୁ ଢ଼ ଙ୍ଗ କରି ଇସ୍ରାଏଲ ର ନିରୀହ ନାଗରିକ ତଥା ସୈନିକ ପୁଲିସ କୁ ଆକ୍ରମଣ କରି ମାରିବା ସହ ବନ୍ଧକ ବ ନା ଇ ନିଜ ଦେଶ କୁ ନେଇ ଆତଙ୍କ ର ଯେଉଁ ବିଭତ୍ସ ଉଦାହରଣ ଦେଖେଛନ୍ତି ତାହାକୁ ଇତିହାସ ଏକ କଳଙ୍କିତ ପୃଷ୍ଠା ଭାବେ ମାନେ ରଖିବ ।

ଗଛ କିଶୋର

ସବୁଜିମା କୁ ନେଇ ସାଧାରଣ ଲୋକ ର ସ୍ୱର

ମୁଲ ପାତି ଲାଗିଲେ ସଂସାର ଚାଲେ । ଅଭାବ ଅନାଟନ ତାଙ୍କୁ ପଢିବାକୁ ଦେଇନି । ପ୍ରାଥମିକ ଶିକ୍ଷା ପରେ ପୋଥି ରେ ଡୋରି ବାନ୍ଧି ପର ଘରେ ପିଲାଟି ଦିନରୁ କାମ କରିଛନ୍ତି ସେ ।ହେଲେ ପରିବେଶ ସୁରକ୍ଷା ଓ ଗଛ ପ୍ରତି ଥିବା ଭଲ ପାଇବା ଦେଖିଲେ ସମସ୍ତେ ଖୁସି ହୁଅନ୍ତି । ଗଛ ପାଗଳ କିଏ କହୁଥିଲା ବେଳେ କିଏ କୁହନ୍ତି ଗଛ କିଶୋର ।କଟକ ଜିଲ୍ଲା ମାହାଙ୍ଗା ବ୍ଲକ ର ଧାର ପୂର୍ ଗାଁ ରେ ତାଙ୍କର ଜନ୍ମ ।ଗଣେଶ ପୂଜାରେ ତାଙ୍କ ର ଜନ୍ମ ଦିନ ଅବସର ରେ ତାଙ୍କୁ ସାହା ର ଯୁବ କର୍ମୀ ମାନେ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇବା ସହ ଭଏସ ଅଫ୍ କମନ୍ସ ପାଇଁ ଦିପଦ ସୁଖ ଦୁଃଖ ହୋଇଥିଲେ ସୁଧାଂଶୁ ମୋହନ ରାଉତ୍ ତେବେ ଜନ୍ମ ଦିନରେ କିଶୋର ନା ମନ୍ଦିର ଯାଆନ୍ତି କି କେକ କାଟନ୍ତି । ନା ଦୀପ ଯାଲନ୍ତି କି

ମହମବତି ଲିଭାନ୍ତି। ନିଜ ଜନ୍ମ ଦିନରେ ଗଛ ଲାଗନ୍ତି ସେ ।ତାଙ୍କ ପାଇଁ ତାଙ୍କ ଠାକୁର୍ ଯେମିତି ଗଛ,,ତାଙ୍କ ପୁଅ ଝିଅ ଯେମିତି ଗଛ। ଆଜି ସାହା ର ଯୁବ ସମାଜ କର୍ମୀ ମାନେ ତାଙ୍କୁ ନୂଆ ଲୁଗା ପିନ୍ଧେଇ ତାଙ୍କ ଜହ୍ନ ଦିନରେ ମିଠା ବାଣ୍ଟି କିଛି ସମୟ କଟାଇଥିଲେ ଓ ଆହୁରି ଆହୁରି ଗଛ ଲଗେଇ ଦୁନିଆ କୁ ସରସ ସୁନ୍ଦର କରିବାକୁ ଉତ୍ସାହ ଦେଇଥିଲେ ,,,

Leave A Reply

Your email address will not be published.

3 × 2 =